" Bambino " Inga Iwasiów na wrześniowym spotkaniu DKK

Książka Ingi Iwasiów pt: ”Bambino” jest powieścią obyczajową, wielowarstwową, której akcja toczy się na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Są to niestety lata niełatwe, począwszy od okupacji poprzez biedę pierwszych lat po zakończeniu II wojny światowej. Główni bohaterowie to: Maria, dziewczyna z repatrianckiej wielodzietnej rodziny, przybyłej z Ukrainy, Ula, a raczej Urlike z pochodzenia Niemka; Janek, chłopak z wielkopolskiej wsi, wychowywany bez ojca i wreszcie Anna, ambitna dziewczyna z tzw. dobrego domu, marząca o lżejszej urzędniczej pracy. Ich drogi krzyżują się w barze Bambino. Ten bar mleczny jest dla nich wszystkich jakimś punktem zaczepienia, przewodnim miejscem. To przede wszystkim miejsce pracy kobiet: Anny, Uli i Marii. Janek zachodzi tu na śniadania. Tu rodzą się przyjaźnie, miłości. Ci ludzie nie mają niczego podanego na tacy, niekiedy ukrywają takie emocje jak: strach przed poważnym związkiem, biedą, chorobą, ale nie dają się. Ich marzenia, ambicje nie są wygórowane: ot mieć własny kąt, kogoś bliskiego obok siebie. W niektórych drzemie skrywana starannie trauma wojenna, jednak walczą o lepsze jutro, niekiedy płacąc za to niemałą cenę.
Uważam, że warto siegnąć po tę książkę. Może obudzi się w czytelniku pewna nostalgia, tęsknota za pysznymi lodami o nazwie Bambino, za barem z codziennym śniadaniem.
Polecam!

Klubowiczka Joanna Strzałkowska. Klub spotyka się ponownie 18 października. Kolejną lekturą jest powieść "Kochanica Francuza" autorstwa Johna Fowlesa.