Czas na oficjalne podsumowanie projektu Dialog w działaniu – powspominajmy.

Czas na oficjalne podsumowanie projektu Dialog w działaniu – powspominajmy.

Projekt rozpoczęliśmy w 2021 roku od szkoleń. Do ich przeprowadzenia zaprosiliśmy specjalistów Joannę Bakaluk, Joannę Sierzputowską, Ewę Luto, Dawida Pergesa, Jakuba Chejnę, Zbigniewa Izdebskiego oraz Mariusza Grossmana. Dwudniowy maraton dla bibliotekarzy i partnerów podniósł nasze kompetencje i dał nam możliwość spotkania się oraz wzmocnienia współpracy.

Następnie rozpoczęliśmy cykl szkoleń dla społeczności lokalnej. Iławianie mieli możliwość wziąć udział w warsztatach: teatralnych, na temat mocnych stron i kreatywności oraz nadających perspektywę. Odbyły się również szkolenia z pisania projektów oraz debaty oksfordzkiej. Odważyliśmy się podjąć rękawice i sami poprowadziliśmy część warsztatów, a dzięki zaproszeniu od szkół i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wyszliśmy poza budynek biblioteki.

Po szkoleniach nadszedł moment weryfikacji naszej pracy. Iławska biblioteka to miejsce, które są odwiedzane przez całe pokolenia, a lady biblioteczne to zdecydowanie coś więcej niż punkt wymiany książek. To właśnie przy ladzie poznajemy Wasze potrzeby i marzenia, którym staramy się sprostać. Zgodnie z nabytą wiedzą postanowiliśmy wziąć się za badanie ankietowe – zależało nam aby usłyszeć zdanie tych iławian, którzy nie korzystają z biblioteki. W wyniku diagnozy dowiedzieliśmy się, że nasza praca jest doceniana i „chwalona głośno i wyraźnie” oraz, że mieszkańcy Iławy nie mają świadomości, że mogą mieć wpływ na ofertę kulturalną miasta.

Regulamin programu „BLISKO” zakładał angażowanie społeczności w kolejnym roku realizacji zadania. Zorganizowaliśmy konkurs na inicjatywy oddolne pod tytułem „Bądź zaangażowany” – w odpowiedzi dostaliśmy aż 14 napisanych przez Was projektów. Ostatecznie jury konkursu wybrało 3 do realizacji.
1. „Robobiblioteka”
2. „Cztery Oblicza Kultury”
3. „Iławskie bajki własne”

W wyniku tych inicjatyw, społeczność lokalna miała okazję wziąć udział w wielu wydarzeniach kulturalnych zaproponowanych przez Uniwersytet Trzeciego Wieku. Dzięki formacji Iławskie Bajki Własne mieszkańcy Iławy wzięli udział w warsztatach z pisania i ilustrowania bajek. Roboplaneta pozwoliła na naukę programowania przy pomocy klocków lego.

Kolejnym wyzwaniem, z którym się zmierzyliśmy było zorganizowanie debaty oksfordzkiej. Tezę pozostawiliśmy do wyboru Wam – wybraliście „szkoła powinna wychowywać”. Właśnie na ten temat debatowała młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Iławie w składzie: Julia Konkol, Julia Krusińska, Wiktor Gnaczyński, Daniel Klach wraz z Magdaleną Sochą, Elwirą Fiałkowską, Anną Balińską oraz Januszem Dziugiewiczem.

Naszym ostatnim działaniem było spotkanie z partnerami i czytelnikami, gdzie nastąpiło uroczyste podsumowanie projektu, wręczenie podziękowań i nagród. Laureatami konkursu zorganizowanego w ramach projektu „Iławskie Bajki Własne” zostali: Gurowska Kaja, Anita Brzozowska, Natalia Typa, Pola Pogodowska oraz Emrys Kosek.

To wszystko nie byłoby możliwe gdyby nie ludzie – partnerzy, mieszkańcy, przyjaciele biblioteki. To dzięki Wam jesteśmy w stanie się rozwijać i tworzyć bibliotekę, która jest czymś więcej.