DKK - „Pepiki”

     „Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów” w grudniowym Dyskusyjnym Klubie Książki.

Ostatnie spotkanie DKK 13 grudnia 2022 r. poświęciłyśmy na omówienie książki pt. „Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów”. Mariusz Surosz napisał wspaniały podręcznik historii naszych południowych sąsiadów. Autor zawarł w niej bogactwo faktów i anegdot. Przeszłość poznajemy poprzez biografie uczonych, artystów, polityków, wojskowych czeskich i słowackich. Z kartek pracy wyłania się zupełnie inny obraz narodu niż ten stereotypowy, pokutujący od lat w polskiej świadomości. Pokusiłyśmy się nawet o porównanie narodowego charakteru Czechów i Polaków. Oczywiście, jak zawsze, czytałyśmy wybrane fragmenty książki. Na kolejne spotkanie DKK zapraszamy 17 stycznia 2023 r. Będziemy omawiać powieść „Cicho sza” Lisy Scottline.

„Pepiki” to opowieści o ludziach. O ich losach, często tragicznych, ale także o wielkich zwycięstwach. Obok sławnych Czechów, takich jak pisarz Karel Čapek czy urodzony w Karlowych Warach Karl Hermann Frank, hitlerowski zarządca Protektoratu Czech i Moraw, poznajemy postaci mniej znane: amerykańską żonę pierwszego prezydenta Czechosłowacji, astronoma, który walczył o utworzenie wspólnego państwa Czechów i Słowaków, księdza-prezydenta oskarżonego o współudział w ludobójstwie, czeskiego pilota z Dywizjonu 303 i wiele innych osób, ważnych dla historii nie tylko Czech, ale całej Europy.


Drugie wydanie „Pepików” zostało wzbogacone o sześć nowych rozdziałów. Po co? Aby ten „czechosłowacki elementarz” dla Polaków jeszcze bardziej skomplikować i nadwątlić przekonanie, że na południe od Polski żyje się spokojnie, a historia nie pisała tam nigdy tragicznych scenariuszy.
Mariusz Surosz