Spotkanie z powieścią „Cicho sza” autorstwa Lisy Scottline w styczniowym DKK

 

 

 

         Spotkanie z powieścią  „Cicho sza”  autorstwa Lisy Scottline  w styczniowym DKK

 

    Pierwsze spotkanie w nowym roku opisała nasza klubowiczka Joasia Strzałkowska. Powieść podobała się nam bardzo. Dyskutowałyśmy m.in. na temat różnych postaw rodzicielskich.

 Odczytałyśmy także fragmenty wywiadu z autorką, w którym opisała swoją pracę nad powieścią „Cicho sza”.

„Książka, która omówiłyśmy na styczniowym spotkaniu DKK  ma charakter  dramatu obyczajowego z morderstwem w tle.  Została w niej przedstawiona trzyosobowa rodzina Buckmanów: matka, syn i ojciec. Mieszkają oni w pięknym domu, dorośli pracują na odpowiedzialnych stanowiskach. Syn Ryan uczy się w szkole średniej i  zamierza oczywiście studiować.

    Chcąc poprawić relacje z synem, Jake postanawia pewnego wieczoru wyjechać samochodem po niego po skończonym seansie w kinie. Tego wieczoru ustalony rytm ich życia przerywa dramatyczne wydarzenie. Ojciec pozwala synowi prowadzić auto, w następstwie zostaje śmiertelnie potrącona młoda dziewczyna.  Po krótkim wahaniu, obaj uciekają z miejsca wypadku, nie powiadamiając policji. Dopada ich przerażenie, Jake obawia się o syna, który pogrąża się w depresji. Nikomu nie mówią o tym zdarzeniu, przede wszystkim ukrywają to przed Pam. Co gorsza, ona właśnie pracuje na stanowisku sędzi i ma duże szanse na awans.  W powieści wspaniale pokazane są emocje ojca, który gotów jest wziąć winę na siebie.  Ryan nie chce się na to zgodzić. Na domiar złego pojawia się jeszcze szantażysta, który próbuje coś ugrać dla siebie.  Moim zdaniem na najmniejszą sympatię zasługuje  Pam.  Zachowuje się egoistycznie, histerycznie, roszczeniowo, a ma też to i owo na sumieniu, chociażby zdradę oddanego męża.  Fabuła powieści jest dość prosta, ale trzyma w napięciu do ostatniej strony. Zakończenie jest zaskakujące. Na końcu powieści autorka umieściła pytania zachęcające do dyskusji i ułatwiające rozmowy „klubowe”.  Uważam, że ta książka mogłaby stać się podstawą do nakręcenia wciągającego filmu.”

                                                         Joanna Strzałkowska 

 

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 21 lutego 2023r. w wypożyczalni dla dorosłych. Zapraszamy do dyskusji nad powieścią  Ericka-Emmanuela Schmitta pt. „Dziennik utraconej miłości”.