„Dziennik utraconej miłości” Erica-Emmanuela Schmitta w lutowym Dyskusyjnym Klubie Książki

„Dziennik utraconej miłości” Erica-Emmanuela Schmitta w lutowym Dyskusyjnym Klubie Książki

Nie zważając na „ostatki” spotkałyśmy się w bibliotece aby omówić powieść Erica-Emmanuela Schmitta całkowicie poświęconą pożegnaniu z ukochana matką.
Pozwolę sobie przytoczyć recenzję tej książki napisaną przez naszą klubowiczkę Joasię Strzałkowską.

„Zaczynając czytać książkę „Dziennik utraconej miłości” domyślałam się, że autor stracił bezpowrotnie jakieś głęboko wiążące uczucie.
Nie pomyliłam się. Od najmłodszych lat pisarz był bardzo zżyty ze swoją matką. Napisał w dzienniku: ” … żyłem zżerany strachem,że stracę matkę, jej choroby, najmniejsze spóźnienie szargało mi nerwy...”. Osobiście jestem w stanie zrozumieć jego lęki, gdyż od zawsze byłam mocno przywiązana do mojej nieżyjącej już mamy. Pisarz przytacza wiele trafnych przemyśleń, np. że jego matka odchodząc, może zbyt wcześnie, nie zamieniła się w niedołężną, trzęsącą się staruszkę. W tej całej tragedii odnajduje jakieś pozytywy.
Jednak odnoszę wrażenie, że ten dojrzały mężczyzna stanął w miejscu, stracił sens życia, pomimo, że ma partnerkę i trzy pasierbice. Uważam, że trochę za bardzo robi z siebie typowego „maminsynka” lub nawet „Piotrusia Pana” i gubi swój wizerunek. Mnie „Dziennik utraconej miłości” bardzo wzruszył, a niekiedy denerwował. Książkę czyta się łatwo, jeśli ktoś lubi bardzo „rodzinne” książki to ją polecam.”
21 marca 2023 r. Dyskusyjny Klub Książki zaprasza do wypożyczalni Miejskiej Biblioteki Publicznej
na spotkanie z książką Pawła Potoroczyna „Ludzka rzecz”.