Powieść Larsa Myttinga pt. „Płyń z tonącymi” w kwietniowym Dyskusyjnym Klubie Książki

Powieść Larsa Myttinga pt. „Płyń z tonącymi” w kwietniowym Dyskusyjnym Klubie Książki

 

Bohatera powieści wychowywali dziadkowie ze strony ojca. Chłopiec dorastał pośród pól i lasów Norwegii. Jego rodzice zginęli we Francji, kiedy był jeszcze dzieckiem. Ich śmierć była owiana tajemnicą. Zresztą jedną z wielu związanych z rodziną Hirifjellów.
W poszukiwaniu śladów Waltera, Nicole i swojego stryjecznego dziadka Einara, Edvard wybrał się na Szetlandy, gdzie przyroda urzekła go pięknem zupełnie niepodobnym do ojczystych norweskich krajobrazów. Znalazł tam kolejne ślady minionych zdarzeń i dwie kobiety. Obie pomogły mu poznać koleje życia jego rodziny. Losy zarówno Gwendolyn jak i Agnes Brown, wielokrotnie splatały się z losami rodziny Edvarda.
W końcu młody człowiek jedzie do Francji, nad Sommę, której brzegi pokryte były grobami poległych żołnierzy – i wszystko powoli zaczęło się układać w spójną całość. Korzenie tej historii sięgały najbardziej tragicznych wydarzeń XX wieku: czasów I i II wojny światowej. Ważnym miejscem dla początku i końca całej opowieści był pewien las rosnący na starym francuskim polu bitwy. Poszukiwanie własnej tożsamości w zamęcie dziejów, porywy namiętności, chciwość i śmierć, a także miłość do cennego drewna, która niczym mitologiczna klątwa zawisła nad losami dwóch rodzin – o tym wszystkim była książka Larsa Myttinga.

 

Na kolejne spotkanie DKK zapraszamy 16 maja 2023r. Omawiać będziemy powieść Żanny Słoniowskiej pt. „Wyspa”.