DKK i „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak” w kwietniu 2022r.

DKK i „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak” w kwietniu 2022r.

„Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak” to relacja z wyprawy w 2013 r. po ciała zaginionych himalaistów Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego. Reportażysta Jacek Hugo-Bader wprosił się do ekipy poszukiwawczej organizowanej przez Jacka Berbekę i w lecie 2013 roku przebywał w bazie, w Karakorum. Jackowi Berbece i Jackowi Jawieniowi udało się odnaleźć tylko ciało Tomka Kowalskiego.
Co było przyczyną tragedii − miłość do gór, utrata instynktu samozachowawczego, czy pycha i żądza sukcesu? Komisja powołana przez Polski Związek Alpinizmu o tragiczne skutki wyprawy obwiniła tylko Adama Bieleckiego. Ale czy to możliwe, aby błąd jednego człowieka przesądził o wszystkim? Jak było naprawdę ? Pytanie to autor pozostawił bez odpowiedzi.
Jacek Hugo-Bader jako osoba z zewnątrz, wnikliwie obserwował ludzi i miejsca. Przekazał czytelnikom mnóstwo informacji na temat organizacji wypraw w wysokie góry: ich kosztów, sprzętu, funkcjonowania organizmu na wysokości ponad ośmiu tysięcy metrów nad poziomem morza. Świat himalaistów został przedstawiony jako obszar hermetycznie zamknięty, pełen waśni, zazdrości, ale i głębokich przyjaźni. Autor nakreślił portrety wspinaczy i rozmawiał z żyjącymi bohaterami. Odsłonił tajemnice wysokogórskiej wspinaczki i wprowadził w jej magię. Hugo-Baderowi można zaufać: poznaliśmy naturę lodowych (jak ich nazywają) wojowników, zapach górskich bitew, ich gorycz i słodycz.
Ostatecznie klubowicze stwierdzili, że miłości do gór nie zrozumie nikt, kto nie znalazł się tam, wśród himalajskich szczytów.
Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy 17 maja 2022r.