Poznaj

Czytelnikiem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Iławie może zostać każdy.

Wystarczy odwiedzić bibliotekę główną lub Filię Nr 2 oraz dopełnić następujących formalności:
  • - zapoznać się z regulaminem udostępnień zbiorów;
  • - wypełnić kartę zobowiązania i zobowiązać się własnoręcznym podpisem do przestrzegania regulaminu - za osoby niepełnoletnie zobowiązanie podpisuje rodzic lub opiekun prawny.

Czytelnik biblioteki otrzymuje kartę biblioteczną oraz własne konto w systemie OPAC, gdzie po zalogowaniu się może  sprawdzić terminy zwrotów wypożyczonych zbiorów oraz zamawiać je i rezerwować.

Aby zapisać się do biblioteki nie trzeba mieć zameldowania w Iławie.

 

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Iławie oraz w Filii Nr 2 można jednorazowo wypożyczyć:

  • - książki, audiobooki i czasopisma - 10 egzemplarzy razem na okres 60 dni (30 wypożyczenie + 30 przedłużenie),
  • - filmy i gry planszowe – razem 5 egzemplarzy na okres 15 dni (10 wypożyczenie + 5 przedłużenie).

Zamawiać można tylko te zbiory, które są aktualnie wypożyczone i/lub zamówione przez innych czytelników (w katalogu mają status „W wypożyczeniu”).  Zamówień można też dokonywać osobiście w bibliotece, telefonicznie, podając numer karty bibliotecznej lub wysyłając wiadomością mailową do odpowiedniego działu biblioteki.  Czytelnik może zamówić maksymalnie 15 pozycji. Zamówione książki na półce rezerwacji czekają 7 dni, pozostałe zbiory 5 dni.

Przesunięcie terminu zwrotu wypożyczonych pozycji można dokonywać bezpośrednio w bibliotece lub telefonicznie. Zbiory, których termin zwrotu ma zostać przedłużony, nie mogą być zamówione przez kolejnych czytelników (wówczas przedłużenie nawet o kilka dni jest niemożliwe).

Jeśli, pomimo wysyłanych upomnień, czytelnik nie zwraca wypożyczonych zbiorów w terminie, Miejska Biblioteka Publiczna w Iławie blokuje jego konto biblioteczne.

W przypadku zagubienia książki, filmu, gry planszowej lub innych zbiorów należy:

  • - jak najszybciej zgłosić się w miejscu, w którym zbiory zostały wypożyczone
  • - ustalić z bibliotekarzem, czy zbiory można odkupić czy należy za nie zapłacić lub dostarczyć inne przydatne bibliotece, ale nie mniejszej wartości.

Zagubienie/kradzież karty czytelnika należy jak najszybciej zgłosić bibliotekarzowi w celu zablokowania konta. Jeśli karta się nie odnajdzie, wydawana jest nowa karta.

Książki i inne zbiory należy oddawać w miejscu, w którym zostały one wypożyczone.