Poznaj

Czytelnikiem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Iławie może zostać każdy.

Wystarczy odwiedzić bibliotekę główną lub Filię Nr 2 oraz dopełnić następujących formalności:
  • - zapoznać się z regulaminem udostępnień zbiorów;
  • - wypełnić kartę zobowiązania i zobowiązać się własnoręcznym podpisem do przestrzegania regulaminu - za osoby niepełnoletnie zobowiązanie podpisuje rodzic lub opiekun prawny.

Czytelnik biblioteki otrzymuje kartę biblioteczną oraz własne konto w systemie OPAC, gdzie po zalogowaniu się może  sprawdzić terminy zwrotów wypożyczonych zbiorów oraz zamawiać je i rezerwować.

Aby zapisać się do biblioteki nie trzeba mieć zameldowania w Iławie.

 

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Iławie oraz w Filii Nr 2 można jednorazowo wypożyczyć:

  • - książki, audiobooki i czasopisma - 10 egzemplarzy razem na okres 60 dni (30 wypożyczenie + 30 przedłużenie),
  • - filmy i gry planszowe – razem 5 egzemplarzy na okres 15 dni (10 wypożyczenie + 5 przedłużenie).

Zamawiać można tylko te zbiory, które są aktualnie wypożyczone i/lub zamówione przez innych czytelników (w katalogu mają status „W wypożyczeniu”).  Zamówień można też dokonywać osobiście w bibliotece, telefonicznie, podając numer karty bibliotecznej lub wysyłając wiadomością mailową do odpowiedniego działu biblioteki.  Czytelnik może zamówić maksymalnie 15 pozycji. Zamówione książki na półce rezerwacji czekają 7 dni, pozostałe zbiory 5 dni.

Przesunięcie terminu zwrotu wypożyczonych pozycji można dokonywać bezpośrednio w bibliotece lub telefonicznie. Zbiory, których termin zwrotu ma zostać przedłużony, nie mogą być zamówione przez kolejnych czytelników (wówczas przedłużenie nawet o kilka dni jest niemożliwe).

Jeśli, pomimo wysyłanych upomnień, czytelnik nie zwraca wypożyczonych zbiorów w terminie, Miejska Biblioteka Publiczna w Iławie blokuje jego konto biblioteczne.

W przypadku zagubienia książki, filmu, gry planszowej lub innych zbiorów należy:

  • - jak najszybciej zgłosić się w miejscu, w którym zbiory zostały wypożyczone
  • - ustalić z bibliotekarzem, czy zbiory można odkupić czy należy za nie zapłacić lub dostarczyć inne przydatne bibliotece, ale nie mniejszej wartości.

Zagubienie/kradzież karty czytelnika należy jak najszybciej zgłosić bibliotekarzowi w celu zablokowania konta. Jeśli karta się nie odnajdzie, wydawana jest nowa karta.

Książki i inne zbiory należy oddawać w miejscu, w którym zostały one wypożyczone.

 

 

Na listwie górnej znajduje się link CZYTELNIK, który kieruje między innymi do zarejestrowania lub zalogowania się do internetowego konta czytelnika.

 

Kliknięcie KONTO CZYTELNIKA przekierowuje ze strony www biblioteki do portalu szukamksiążki.pl

 

Należy kliknąć ZAREJESTRUJ/ZALOGUJ

 

Założenie internetowego konta czytelnika jest możliwe wyłącznie po wypełnieniu zobowiązania i założeniu przez bibliotekarza karty bibliotecznej. Jeżeli spełnia się ten warunek należy wybrać TAK

 

Przy zakładaniu internetowego konta czytelnika należy kliknąć OBYWATELSTWO, wpisać PESEL i numer karty bibliotecznej oraz zaakceptować REGULAMIN i WYRAŻENIE ZGODY na przetwarzanie danych osobowych. Następnie wybrać indywidualny login oraz hasło i kliknąć ZAREJESTRUJ. Na podany na zobowiązaniu adres e-mailowy wysłana zostanie informacja o utworzeniu konta.

 

Po założeniu konta logowanie do internetowego konta czytelnika następuje po wpisaniu loginu i hasła.

 

Kliknięcie MOJE KONTO uruchamia panel czytelnika.

 

Z poziomu moje konto można między innymi sprawdzić wypożyczone materiały i termin ich zwrotu oraz historię wypożyczeń. Więcej na temat wyszukiwania w katalogu tutaj

 

Aby sprawdzić, czy dana książka/audiobook/gra/film są dostępne w bibliotece należy kliknąć SPRAWDŹ

 

Wybraną książkę/audiobook/film/grę można teraz dodać do listy lub zarezerwować.

 

Zarezerwowana książka musi zostać zaakceptowana przez bibliotekarza; w każdej chwili można też anulować rezerwację.

 

Zaakceptowanie rezerwacji przez bibliotekarza, ustawia czytelnika w kolejce do książki. Do momentu jej wypożyczenia można w każdej chwili anulować rezerwację. Na podany adres e-mail program MAK+ wysyła informacje o rezerwacji i liczbie oczekujących na książkę. Aktualizowanie przez czytelnika rezerwacji oraz rezygnacja z książek, które zostały przeczytane z innych źródeł zmniejsza liczbę oczekujących i ułatwia pracę bibliotekarzowi.

 

W panelu Moje konto, wybierając USTAWIENIA, można zmienić login lub hasło klikając ZMIEŃ w obszarze konta.

 

Następnie wybrać ZMIEŃ HASŁO

Teraz można zaktualizować adres e-mail, zmienić login oraz hasło do konta i potwierdzić to poleceniem ZAPISZ.