„Ludzka rzecz ” w marcowym Dyskusyjnym Klubie Książki

„Ludzka rzecz ” w marcowym Dyskusyjnym Klubie Książki

21 marca 2023 r. omawialiśmy książkę Pawła Potoroczyna pt. „Ludzka rzecz”.

Powieść została napisana dźwięcznym językiem, miejscami rubasznym, miejscami pełnym humoru, a czasem zmuszającym do zadumy.
Klamrą spinającą opowieść jest pogrzeb partyzanta, Jasia zwanego Smyczkiem, człowieka barwnego, pełnego zarówno wad jak i zalet. Każda z ważnych postaci występująca w książce została wspaniale opisana. Każda nosi w sobie swój dramat. Jest wiarygodna i pełna życia.
W powieści wystepuje też bohater zbiorowy: mieszkańcy Piórkowa, których autor nie oszczędza. „Piórkowscy” są grzeszni, nierozgarnięci i niedomyci.
Paweł Potoroczyn zawarł także w swoim dziele kilka krótkich traktatów filozoficznych. Pisał m.in. o życiu, co to jest podróżą w „przesiadki obfitą” albo o ciszy „ która zabija ”. Zabawne są rozważania autora na temat kategorii różnych gazów czy też opowieść o orderach Związku Radzieckiego.

„Ludzką rzecz” można czytać jak powieść – balladę o życiu zwykłych ludzi uwikłanych w wojnę, a można też poszukać głębszych treści. Powieść zawiera wiele odniesień do tekstów kultury. Skłania do rozważań filozoficznych nad sensem życia człowieka.

Ponownie spotykamy się 18 kwietnia 2023 r. Czytamy książkę Larsa Myttinga pt. „Płyń z tonacymi”.